Суть методу полягає в витриманні зразків мастилостійких гум верстатного обладнання в мастильно-охолоджуючих технологічних засобах при заданій температурі і тривалості у часі, а також їх стійкості до дії ЗОР зі зміни маси і розмірів зразків.
Для випробування застосовуються зразки маслостойкой гуми з вулканізованих пластин товщиною 2, + / - 0,2 мм, довжиною 50 мм.
Допускається застосування зразків з виробів, які використовуються у верстатобудуванні (ущільнювачі, кільця, склянки та ін.).
3.1 Зразки гуми протирають тканиною, змоченою бензином, підсушують і зважують на аналітичних вагах з точністю до 0,0001 г при температурі 23 +/- 2 ° С і відносній вологості 70%.
3.2 Підготовлені зразки поміщають в стакани з випробовуваною ЗОР. Склянки щільно прикривають кришками. Рівень середовища над зразками повинен бути не менше 2 см, при заповненні склянки не більше ніж на 75%. Зразки поміщають в термостат, попередньо прогрітий до 60 +/- 2 ° С.
3.3 Випробування проводяться до досягнення зразками рівноважного стану набухання в випробуваному середовищі, яке характеризується встановленням постійного значення маси. Значення маси вважають постійним, якщо маса зразка при подальшому зважуванні відрізняється від маси зразка при попередньому зважуванні не більше ніж на 0,0001 г., періодичність зважування не більше 2-х діб.
3.4 Перед зважуванням зразки гуми витягують з випробуваної середовища, промивають бензином і поміщають в повітряне середовище ексикатора на 60 хвилин при температурі 23 +/- 2 ° С.
3.5 Довжину зразка (l) вимірюють з похибкою +/- 0,5 мм, ширину - в чотирьох місцях, рівномірно розташованих на поверхні зразка. Товщину зразка вимірюють товщинометрії з похибкою +/- 0,01 мм в чотирьох місцях, рівномірно розташованих на поверхні зразка.
Зміна розмірів зразка фіксується тільки при наявності пластин, відповідних ГОСТ 9.090-74.
3.6 При випробуванні в оливних ЗОР, зразки гуми перед зважуванням ретельно промивають в бензині до відсутності слідів олив на протирочній тканині.
4.1 За результат випробувань приймають середнє арифметичне значення показника, обчислене з результатів випробувань не менше двох зразків.
4.2 Зміна маси (dM) обчислюють за формулою:
dM = (Q1-Q0) / Q0 * 100%
де
Q0 - початкова маса, г;
Q1- кінцева маса, м
4.3 Зміна розмірів зразка (dP) обчислюють за формулою
dP = (P2-P1) / P1 * 100%
де
P1 - початкові розміри гуми (довжина * ширина * товщина), см 3;
P2 - розміри гуми по досягненню зразком постійного значення маси, см3.
4.4 Згідно ГОСТ 9030-74 норми зміни маси і розмірів стандартної гуми встановлюються відповідно до технічної документацією на даний тип гуми.